Restaurowanie mebli: niezawodna folia

Posiadamy w mieszkaniu zniszczone laminowane komody. Nie planujemy ich malować, gdyż mówią, że farby do laminowanych mebli są drogie oraz niefortunnie nie za każdym razem da się skutecznie pomalować meble. Myślimy o oklejeniu tych szafeczek. Czy w dalszym ciągu można gdzieś zdobyć naklejki na szafeczki? Ile wszystko to kosztuje? Czy można samemu obkleić meble?

Naklejki wciąż są w sprzedaży. Jak się okazuje, zawdzięczając ogromnemu wyborowi odcieni i wzorków są bardzo popularne. Jest możliwość naklejki nabyć m.in. w sklepie internetowym dekorowanie.pl Oklejenie sprzętów laminowanych jest ciekawszym pomysłem na odnowienie niźli lakierowanie. Istotnie farby do laminowanych mebli są drogie, mają ostry odór podczas lakierowania i nie za każdym razem uda się w taki sposób odnowić sprzęt, by prezentował się elegancko.

Jak wybrać idealne okleiny, jakie zdadzą egzamin, będą elegancko się prezentować oraz nie zepsują się od razu? Okleiny na meble powinny spełniać kilka warunków:

  • Muszą być solidne. Dlatego okleina powinna być chroniona grubym laminatem, który okaże się odporny na drobne zadrapania, porysowania czy zmiany temperatur (kiedy planujemy umieścić na oklejonym blacie kubek z ciepłą kawą).
  • Ornament naklejki należy dostosować do wielkości płaszczyzny. Bynajmniej nie każdy model w skali jeden do jednego nadaje się na niewielkie powierzchnie. Obszerna ceratowa krata zniknie na przodach szuflad. Kupno okleiny dobrze zatem skonsultować ze sprzedawcą.
  • Okleiny posiadają fasony uniwersalne, jak np. „ceratowa” czerwono-biała kratownica czy groszki. Są osoby, którzy preferują klasykę gatunku. Lecz ciekawa okleina potrafi nadać sprzętowi świeży styl. Stół z meble na wymiar wrocław z blatem w Nicolasa Cage’a oraz ten sam stolik z przodem komiksowym to są 2 różne meble, do różnych pokoi.

Naklejki na meble przygotowane są z grubej folii z klejem, zabezpieczonej laminatem. Naklejki (tak samo jak tapety pokryte klejem) są niewrażliwe na oddziaływanie mechaniczne a także termiczne. Umożliwia to oklejać nimi takie powierzchnie jak blaty stolików, gablotki łazienkowe i kuchenne, stoliki nocne. Rysunek na okleinach to tzw. deseń, co charakteryzuje, że wzór jest zapętlony, powtarzający się. Brak zagrożenia nieładnego spasowania się grafiki na naklejce. Lewa strona pasuje do prawej, natomiast dół do góry, dzięki temu deseń potrafi się powielać w nieskończoność. Okleiny kupuje się w konkretnych wymiarach lub mogą być zrobione na zlecenie.

You must be logged in to post a comment Login